Wyznanie – Jessie Burton

Jessie, Burton (absolwentka Oxford University) – swoją pierwszą książkę pisała w tajemnicy nawet przed najbliższymi, dziś ma na koncie m.in. „Miniaturzystkę”, „Muzę” i najnowszą „Wyznanie”. 

okładkowo
Miłość, która odurza i niszczy. Decyzja, która zmienia życie wielu osób. Słabość, która okazuje się siłą. Trzy kobiety i jedna tajemnica, która je połączy. Na zawsze. Pewnego zimowego popołudnia 1980 roku w londyńskim parku Hampstead Heath Elise Morceau poznaje Constance Holden i w okamgnieniu traci dla niej głowę. Connie jest odważna i pociągająca, odnosi sukcesy jako pisarka, a na podstawie jej powieści powstaje właśnie hollywoodzki film. Elise wyrusza z nią do Los Angeles, miasta wielkich gwiazd i wspaniałych rezydencji. (…) Trzydzieści lat później Rose Simmons szuka informacji na temat matki, która zniknęła w jej wczesnym dzieciństwie. Dowiedziawszy się, że ostatnią osobą, która ją widziała, była Constance Holden, samotna pisarka, która u szczytu sławy wycofała się z życia publicznego, Rose pojawia się w domu Connie w nadziei wysłuchania jej wyznania…


Po „Miniaturzystce” świat literacki nie jest taki sam i choć to mój zdecydowany faworyt wśród książek Burton, to najnowsza „Wyznanie” jest równie frapująca i świetnie napisana i chyba najbardziej przesycona feminizmem z pośród jej dzieł.
Ale na tym się nie kończy wachlarz tematów i emocji. Pojawia się nie tylko feminizm, ale też homoseksualizm, przemoc domowa, zazdrość, miłość, depresja poporodowa czy zaburzenia psychiczne. 

Książka nie męczy, jednak łatwa nie jest i stawia nas niejednokrotnie przed ścianą pytań, negacji i wątpliwości. Jest na pewno mocna poruszająca, szczególnie dla osób o tradycyjnych poglądach.

Akcja dziejąca się na dwóch płaszczyznach czasowych czyni powieść jeszcze ciekawszą. A zakończenie… no cóż – ja nie byłam zadowolona, musicie przekonać się sami.


Wydawnictwo Literackie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *