Wąż z Essex – Sarah Perry

Sarah Perry rocznik 1979 roku. Jej pierwsza powieść After Me Comes the Flood otrzymała nominację do Guardian First Book Award oraz Folio Prize i zdobyła East Anglian Book of the Year Award w 2014 roku. Wąż z Essex, jej najnowsza powieść, stała się bestsellerem, jest tez pierwsza wydaną w Polsce. Książki autorki są tłumaczone na piętnaście języków, a eseje i prozę transmitowały rozgłośnie BBC Radio 4 i RTE 1. Sarah Perry pisuje recenzje dla „Guardiana” i „Financial Timesa”. Mieszka w Norwich.

okładkowo
Londyn, rok 1893. Po śmierci despotycznego męża Cora Seaborne rozpoczyna nowe życie z uczuciem ulgi, ale i głębokiego smutku. Cora i jej syn Francis – chłopiec ekscentryczny i zamknięty sobie – wyjeżdżają ze stolicy do Essex z nadzieją, że czyste powietrze i otwarta przestrzeń przyniosą ukojenie. Na miejscu dociera do nich plotka, że mityczny Wąż z Essex, który w przeszłości miał ponoć panoszyć się po mokradłach, siejąc śmierć, teraz powrócił do przybrzeżnej parafii Aldwinter. Cora, zapalona naturalistka-amatorka, nie ma cierpliwości do przesądów: jest zachwycona, i przekonana, że bestia może się okazać przedstawicielem nieodkrytego dotąd gatunku. Rusza tropem tajemniczego stworzenia. Wtedy poznaje Williama Ransome’a, pastora w Aldwinter, który również nieufnie odnosi się do pogłosek. Jego zdaniem jednak plotki o wężu tylko odciągają mieszkańców od prawdziwej wiary. Pastor stara się uspokoić parafian. Jednocześnie Will i Cora budują intensywną relację: choć różni ich absolutnie wszystko, coś ich do siebie nawzajem nieubłaganie ciągnie, a zarazem od siebie odpycha. Wywrą na siebie wpływ, który dla obojga okaże się zaskoczeniem.Wąż z Essex jest pochwałą miłości w jej najprzeróżniejszych postaciach.

Wąż z Essex od razu skusił mnie piękną okładka, a potem opisem. Lubie takie książki, wiec ani chwili się nie zastanawiałam, czy po nią sięgnąć. Autorka wszelkie nienazwane lęki, obawy, strachy wtłoczyła w jeden kształt, któremu nadała nazwę i uczyniła osią powieści. Ów tajemniczy wąż sieje strach i „terroryzuje” niemal wszystkich, bez względu na to, czy wierzą w niego czy też nie. 

Do tego ta niesamowita epoka wiktoriańska- gdzie zderza się stare z nowym, zabobon i nauka itd. itp. To niezwykła książka, na którą się trzeba po prostu „przestawić”, pierwsze kilkadziesiąt stron (po ciekawym początku) szło mi dość opornie, nie mogłam się na niej skupić, ale potem było już tylko lepiej. 

Powieść drobiazgowo skonstruowana, ciekawe postacie, do tego poruszona problematyka społeczna (slamsy, biedota, ciemnota) czynią z niej naprawdę nie tylko rozrywkę ale i mądrą lekturę, przyprawioną nutką tajemnicy.


Wyd. Marginesy Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *