Teoria opanowywania trwogi – Tomasz Organek

Tomasza Organka, chyba nie trzeba nikomu specjalnie przedstawiać, więc króciutko. Ten Urodzony w 1979 roku muzyk i kompozytor, jest laureatem wielu nagród muzycznych oraz zdobywcą dwóch platynowych płyt, a niedawno ukazała się jego książka pt. „Teoria opanowywania trwogi”.

okładkowo
Borys ma 39 lat i od dawna tkwi w poczuciu bezsensu i stagnacji. Właśnie stracił pracę, na której nigdy mu nie zależało. Zupełnie przypadkiem spotyka Anetę – swoją największą, nigdy nie spełnioną miłość, którą nie bez powodu nazywał zawsze „Nieta”. Spotkanie doprowadzi do wspólnej podróży – ta może okazać się ucieczką – od poczucia beznadziei, monotonii życia, od pracy, która ich nuży, nieudanych związków i, w końcu, od samotności. Wyprawa niespodziewanie przeistacza się w kryminalną intrygę, rozgrywającą się gdzieś na peryferiach cywilizacji. (…) powieść pokoleniowa opisująca ważny etap przemiany duchowej dzisiejszych trzydziestokilku- i czterdziestolatków, którzy jako ostatni dojrzewali w dawnym ustroju, chodzili spotykać się przy trzepaku i pamiętają jeszcze dwa analogowe programy w telewizji. Teraz gwałtownie muszą poradzić sobie w epoce Facebooka, Instagrama … Jego bohaterowie żyją z dnia na dzień w poczuciu, że marnują swoje życie, nie mają pomysłu na to, co dalej ani motywacji by cokolwiek zmienić.

Organek, jako muzyk świetny (i pochodzi z bliskich mi stron) obejrzany przeze mnie w programie o książkach, wzbudził ogromne zainteresowanie w materii literackiej, co zaowocowało przeczytaniem jego powieści. I książka zadziwiła pozytywnie, choć w sumie nie wiedziałam czego mogę się spodziewać, po piszącym muzyku. Autor językowo wyrabia, bo książkę czyta się płynnie i szybko.

Jest kryminalnie i obyczajowo z przytupem, jest specyficzny humor. Drugi plan w powieści sprawdza się świetnie (bohaterowie). Ten „kociołek”  filozoficzno – liryczny powoduje lekki galimatias momentami, ale do przeżycia, a tym bardziej do przeczytania. Jak na debiut to przez duże B.  Czekam na kolejne książki Tomasz O. 

Wyd. WAB


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *