Prawy i lewy – Anna Paszkiewicz

Anna Paszkiewicz napisała ponad dwadzieścia książek dla dzieci (m.in. Abstrakciki; Marzenie; Detektyw Bzik; Pafnucy, ostatni smok; O pewnym smoku, a nawet kilku; Językowe wygibasy). Na stałe współpracuje z czasopismem dla dzieci niewidomych i niedowidzących Promyczek. Od kilku lat w dolnośląskich przedszkolach i szkołach organizuje spotkania promujące czytelnictwo. Uwielbia podróże, truskawki, malarstwo abstrakcyjne a w górach ładuje swoje „pisarskie baterie”. Moje pierwsze zetknięcie z jej książkami to „Prawy i lewy” ilustrowana przez Panią Katarzynę Walentynowicz.

okładkowo
Prawy i Lewy to… dwa buty o zupełnie odmiennych temperamentach i upodobaniach. Prawy jest zasadniczy, pedantyczny, nie lubi się brudzić – woli zacisze swojej szafy. Lewy ma iście ułańską fantazję! Uwielbia długie spacery, skoki w kałuże i wszelkie szaleństwa… Różnice w charakterach sprawiają, że nocą w szafie z butami toczą się burzliwe dyskusje. Buty butom zazdroszczą a to przygód, a to spokojnego życia… Ale kiedy do rozmowy włącza się mały elegancki pantofelek, wychodzi na jaw, że świat nie jest czarno-biały. Okazuje się, że i od butów można się czegoś nauczyć. Historia Prawego i Lewego lekko i z humorem opowiada o różnicach charakterów i potrzeb. I o szczęściu, które dla każdego może oznaczać coś innego. (…) Krótka, wyrazista i pełna dowcipnych dialogów opowieść przeznaczona jest dla dzieci od czwartego roku życia, ale spodoba się również siedmiolatkom. 

Książka wabi i przyciąga kolorami już na oryginalnej okładce, a dalej jest tylko lepiej… bo nie sposób oderwać wzroku od każdej ze stron.
Całość napisana prostym językiem i sporą czcionką, wprost idealna dla młodszych czytelników aby zaczęli swoją przygodę z czytaniem. Tekstu nie jest za dużo, to dzieci się nie zmęczą zbytnio.
„Prawy i lewy” uczą dialogu i otwartości na drugiego człowieka, który jakże często ma inna zdanie na dany temat niż my.

To piękna, mądra i bardzo przemyślana książka, wprost idealna na wspólną lekturą z dzieckiem. Polecam.

Wydawnictwo Widnokrąg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *