Niespodziewanie jasna noc – Renata Frydrych

Renata Frydrych –pisze scenariusze filmowe (za Odwiedź mnie we śnie, otrzymała m.in. indywidualną nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni), m.in. nadzoruje literacko i prowadzi seriale dla TVP. Od lat współpracuje z agencjami reklamowymi. Załatw pogodę, ja zajmę się resztą było  jej debiutem powieściowy. Najnowsza powieść autorki nosi tytuł Niespodziewanie jasna noc, gdzie zostajemy przeniesieni do Londynu i Warszawy, do teatru szekspirowskiego nad Tamizą i na nadwiślańską ławeczkę tuż przy warszawskiej Syrence. „To cudowna historia miłosna opowiedziana w sposób zabawny, wciągający i niesamowicie oryginalny.”

okładkowo

Ona jak Julia, on jak Romeo. Co się stanie, gdy razem przeczytają wielkie dzieło Szekspira? (…) Kuba Sokołowski mieszka w Warszawie. Studiuje prawo, ma paczkę zwariowanych przyjaciół i śliczną dziewczynę Weronikę. Nikt jednak nie wie, że w głębi duszy marzy, by zostać aktorem. Kiedy do Polski przyjeżdża znany reżyser, Kuba decyduje się wziąć udział w castingu do roli szekspirowskiego Romea. Chce się przekonać, czy stać go na podążanie za własnymi marzeniami.
Alice Green mieszka w Londynie. Jest rysowniczką. Właśnie zaczyna nowe życie po udanym przeszczepie nerki. Została przyjęta na warsztaty dla młodych artystów i musi wybrać, dokąd pojedzie: do Pragi, Berlina czy Warszawy.
Pewnej nocy Kuba i Alice poznają się na Skypie. On proponuje, że będzie jej tłumaczem i przewodnikiem, ona zgadza się przeczytać z nim Romeo i Julię w oryginale. Nie podejrzewają jednak, jak bardzo ta jedna noc zmieni ich życie


Powieść obfituje w wiele ciekawych (znanych w kulturze) motywów i wątków.  Całość dobrze (sensownie) skonstruowana i wciągającą od pierwszych stron, zresztą poprzednią książkę autorki tez bardzo lekko się czytało. Na przedwiośniu lektura wręcz idealna, gdy lada moment, albo już, wszystko budzi się do życia… a już na pewno budzi się miłość.  

Jest wzruszająco, ciepło i zabawnie, a przy tym szekspirowsko… no momentami 🙂 przynajmniej. Moim zdaniem taki książkowo – romantyczny galimatias jest potrzebny nam wszystkim od czasu do czasu przynajmniej. 
A jak się kończy ta niespodziewana historia, no cóż o tym to już musicie przekonać się sami!Wyd. Literackie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *