Krok w ciemność – Małgorzata Kochanowicz

Małgorzata Kochanowicz – urodzona w 1969 roku we Włocławku, absolwentka ekonomii na UMK w Toruniu. Autorka popularnych powieści kryminalnych. Spod jej pióra wyszły m.in: Latarnie umarłych, Poszukiwana, Piramida Śmierci. Krok w ciemność to jej najnowsza książka.

okładkowo
Mroczne tajemnice i morderca grasujący w krakowskich zaułkach – ten kryminał w stylu retro wciąga intrygującą historią i pozwala wczuć się w dekadencką atmosferę Krakowa z przełomu XIX i XX wieku.

Witold Korczyński, krakowianin z wyboru, zostaje poproszony o pomoc przez bogatego przemysłowca Juliana Dobruckiego. Ma przekonać niejakiego Roznera do pozostawienia rodziny Dobruckiego w spokoju. Ów Rozner pojawia się zupełnie nieoczekiwanie w życiu pana Juliana, by przypomnieć mu o umowie zawartej w 1893 roku. W trakcie wykonywania poufnego zlecenia Korczyński powoli odkrywa mroczną tajemnicę rodziny Dobruckich. A kiedy na jego drodze pojawia się piękna córka przemysłowca, wszystko dodatkowo się komplikuje… Wątki plączą się, przybywa pytań, na które brakuje odpowiedzi, i nic nie jest takie, jak na początku się wydawało.

Ach ten dyskretny urok dekadencji, któż nie lubi o nim czytać… bo ja przepadam. Krok w ciemność jest właśnie taką dekadencką powieścią z akcją dziejącą się na przełomie XIX i XX wieku. 
A dzieje się wtedy sporo, nie tylko na arenie światowej, ale i na naszym bliższym (w tym wypadku krakowskim) podwórku, więc z założenia zapowiadało się ciekawie.
Kraków jawi się jako mroczny tygiel w którym kotłują się antysemickie nastroje, niewyjaśnione zbrodnie i inne ciemne sprawki ludzi spod jeszcze ciemniejszej gwiazdy. 

Intryga, której rozwikłania podejmuje się główny bohater, mieści w sobie m.in. morderstwa, mitycznego Golema (no bez Golema jak o Żydach to być nie mogło – osobiście bardzo lubię ten motyw), a także w pewnym momencie zwraca swe ostrze na samego tropiącego…

Świetna, klimatycznie napisana rzecz. Czyta się wartko i bez możliwości oderwania (UWAGA: tak wciąga). Wyd. LIRA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *