Stracony list – Jillian Cantor

Jillian Cantor – to amerykańska pisarka, autorka powieści dla nastolatków i dorosłych. Ukończyła filologię angielską na Penn State University oraz studia podyplomowe na University of Arizona. Stracony list to jej pierwsza książka na naszym rynku.

okładkowo
Wzruszająca opowieść o miłości i przetrwaniu, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.
Austria, 1938. Kristoff terminuje u żydowskiego mistrza grawerskiego, projektanta i twórcy znaczków. Miłość, która zastaje Kristoffa wśród brutalnego chaosu wojny, każe
mu znaleźć sposób, by ocalić ukochaną Elenę, a przy okazji także siebie.
Los Angeles, 1989.
Katie przechodzi trudny okres. Musiała umieścić swojego ojca w domu opieki i jest w trakcie rozwodu. W czasie porządków odkrywa kolekcję znaczków ojca, którą oddaje do wyceny, a filatelista Benjamin znajduje wśród nich niespotykany austriacki znaczek z czasów drugiej wojny światowej, naklejony na kopertę, zawierającą prawdopodobnie list miłosny. Katie i Benjamin wspólnie rozpoczynają poszukiwania, które odkryją przed nimi tragiczną historię miłości.

Autorka utkała niezwykle klimatyczną opowieść w której z wielką umiejętnością przeplata nie tylko różne płaszczyzny czasowe, ale i rodzaje narracji. Praktycznie od pierwszych stron książka wciąga i sprawia, że ma się problem z jej odłożeniem nawet na chwilkę. Specyficzny niemal „surowy” styl jeszcze dodaje powieści uroku.
Do tego Jillian Cantor posiada tę rzadką, a bardzo cenną umiejętność ukazania trudnych, czy bolesnych spraw w sposób ciepły i niemal zabawny, a już na pewno dający otuchę, nadzieję…

Stracony list to przepiękna, wzruszająca i mądra powieść o miłości, wojnie, pasji, cierpieniu i nadziei – doskonale ilustrująca społeczeństwo zarówno czasów wojny jak i końca XX wieku.

Można powiedzieć, że takich historii jest wiele lecz nie każda jest tak świetnie przedstawiona. Koniecznie, nie tylko dla miłośników powieści z wątkiem historycznym.


Wyd. MarginesyJest autorką „The hours count” i „Margot”, która została przetłumaczona na 10 języków. Napisała też „Stracony list” (2019).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *