Małe przyjemności – Clare Chambers

Clare Chambers jest brytyjską powieściopisarką. Zaraz po studiach wyjechała do Nowej Zelandii, gdzie napisała swoją pierwszą książkę. Po powrocie do Wielkiej Brytanii cały czas tworzy, oczarowując czytelników swoim językiem literackim oraz niepowtarzalną atmosferą powieści. Na naszym polskim rynku pojawiła się dopiero jedna jej książka pt. ” Małe przyjemności”.

okładkowo
Rok 1957, przedmieścia Londynu. Jean Swinney, dziennikarka lokalnej gazety, wiedzie samotne życie wypełnione obowiązkami i rozczarowaniami. Kiedy do redakcji przychodzi list z niezwykłym wyznaniem pewnej kobiety, Jean otrzymuje zadanie sprawdzenia, czy chodzi o oszustwo, czy cud.
To dziennikarskie śledztwo wywraca jej życie do góry nogami. Jean zyskuje nieoczekiwaną szansę na przyjaźń, miłość i wolność.
Jednak szczęście ma swoją cenę. 

Uwielbiam proste, nieśpieszne historie „Małe przyjemności” są książką właśnie takiego rodzaju, barwną od samego początku ale rozwijającą się powoli niczym kłębek wełny. Momentami wręcz nieruchomą, bo tak się tam nic nie działo, no akcja do przodu „nie szła” za nic. Ale nudy na całe szczęście nie było.
Autorka w sposób niemal malarski kreuje fabułę powieści, poprzez nie tylko precyzyjne nakreślenie postaci ale i samą konstrukcję książki. Czytając nawet nie wiemy jak ważne są niektóre wzmianki „gazetowe” w książce, co oczywiście uświadamiamy sobie dopiero po zakończeniu lektury.

To wszystko sprawia, że „Małe przyjemności” dostarczają nam tak ogromnej przyjemności. Tu wszystko jest przemyślane oraz idealnie dopasowane do reszty. 

Zapamiętam ją na długo i czekam na kolejne.

Wyd. ZNAK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *