Chłopiec znikąd – Katherine Marsh

Katherine Marsh – rocznik ’74 to amerykańska autorka książek dla dzieci i młodzieży, między innymi: przetłumaczonego na kilkanaście języków „Chłopca znikąd”. Była dziennikarką i redaktor naczelną The New Republic, spędziła z rodziną trzy lata w Brukseli. Obecnie mieszka w Waszyngtonie z mężem, dwójką dzieci, dwoma kotami i trzema kurczętami. „Chłopiec znikąd” to najlepsza książka dla dzieci 2018 wg. „Washington Post” i jedna z 10 najlepszych powieści dla nastolatków 2018 wg. „New York Times“.

okładkowo
Ojciec Ahmeda zaginął, gdy płynęli nocą łodzią przemytników, starając się dotrzeć do wybrzeży Grecji. Wcześniej, w czasie bombardowania, stracił mamę, siostry i resztę rodziny. Gdy jakimś cudem w końcu dociera do Belgii, okazuje się, że czeka go życie w przepełnionym ośrodku lub deportacja. Postanawia ukryć się, a potem uciec o Anglii.
Trzynastoletni Max Howard przeprowadził się z rodziną do Brukseli. Mimo nieznajomości języka rodzice zapisali go do francuskiej szkoły, w której ma same kłopoty. Nie znajduje zrozumienia ani u rodziców, ani u starszej siostry. Jest źle na wszystkich frontach. Sytuacja zmienia się, gdy pewnego dnia schodzi do piwnicy i odkrywa ukrywającego się młodego syryjskiego uchodźcę… Postanawia mu pomóc, zainspirowany historią o belgijskim bohaterze ruchu oporu z czasów II wojny światowej.
Niestety wraz z rodzącą się przyjaźnią rośnie zagrożenie – w Paryżu i Brukseli doszło do ataków terrorystycznych, policja i wojsko urządzają blokady, a nastroje antyimigracyjne rosną. Chłopcy wymyślają szalony plan, by uratować Ahmeda, ale utrzymanie tajemnicy okazuje się bardzo trudne…

Chłopiec znikąd z wrażliwością i umiarem, podejmuje temat odwagi i zaufania w świecie, w którym zaczynają dominować stereotypy i strach przed nieznanym. Nawiązuje do historii Europy i może być przyczynkiem do podjęcia w domu czy w szkole dyskursu dotyczącego kryzysu imigracyjnego i narastającej islamofobii.

Autorce bardzo dobrze udało się pokazać lęki, fobie itp. emocje czy zachowania, jakie funkcjonują we współczesnym świecie – wobec innych, obcych, uchodźców… Książka wzbudza w czytającym wiele czasami nawet skrajnych uczuć i emocji – wzruszenia, lęki, strach, ale i śmiech, radość, zabawę. Historia tu opowiedziana jednak przede wszystkim zmusza do refleksji i zastanowienia się nad społeczeństwem, nad tym jakie jest i dokąd zmierza. Uczy też po prostu empatii, współczucia i uważności na bliźniego, kimkolwiek by on był.
Oczywiście młody czytelnik może mieć samodzielnie jeszcze z tym problem, dlatego warto pochylić się wraz z nim nad tą mądrą i potrzebną lekturą.

Wyd. WIDNOKRĄG

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *