Wypędzenie Gerty Schnirch – Kateřina Tučková

Czeska pisarka i kuratorka wystaw, absolwentka historii sztuki i bohemistyki. Zadebiutowała szeroko nagradzaną powieścią „Wypędzenie Gerty Schnirch” w 2009, w której porusza temat wysiedlenia z kraju brnieńskich Niemców. Jej druga powieść, „Boginie z Žítkovej” z 2012 również zdobyła wiele wyróżnień (m.in. Nagrodę Josefa Škvoreckiego, tytuł Czeski Bestseller 2012, Nagrodę Czytelników – Magnesia Litera, Nagrodę Czytelników – Česká Kniha). Pisarka w unikalny sposób łączy w sobie cechy zagrzebanej w dokumentach skrupulatnej badaczki dziejów i kreatorki barwnych postaci, których czasem prawdziwe, czasem zmyślone, ale zawsze fascynujące losy wplata w autentyczne karty historii Czech i Moraw.

okładkowo
Brno, noc z 30 na 31 maja 1945. Gerta Schnirch wraz z kilkumiesięczną córką zostaje – jak niemal wszyscy brneńscy Niemcy – wypędzona z miasta. Wyczerpujący pochód, naznaczony aktami przemocy i gwałtu wobec deportowanych, nazwany później marszem śmierci, kończy się pod granicą z Austrią. Z obozu tymczasowego, gdzie szerzy się epidemia czerwonki i tyfusu, Gerta zostaje skierowana do robót na morawskiej wsi; udaje jej się ocalić życie swoje i córki. Po roku 1950 Gerta wraca do zupełnie odmienionego Brna, w którym nikt nie czeka na „parszywą Niemkę”, do miasta, którego mimo wszystko nie potrafi opuścić. Tam historia rzuca ją w wir kolejnych burzliwych zmian.

Po brawurowych Boginiach… w tej książce autorka znów pokazuje swój niezwykły kunszt pisarski i ogromną wrażliwość, choć tematyka jest zupełnie inna. 

Odpowiedzialność za czyny naszych przodków, czy krajan tzw. odpowiedzialność zbiorowa nie jest sprawą łatwą. A źle rozumiana potrafi narobić wiele szkód.  O tym szeroko mamy właśnie w tej książce, poważnej, zamyślonej… smutnej, ale przez to bardzo, bardzo wartej uwagi.

Jest boleśnie o wojnie z punktu widzenia osób które nie walczą, jest o pozbawieniu domu, ojczyzny, o okrucieństwie i bestialstwie. Mamy to szeroki pogląd na zło jakim jest wojna i jego następstwa…

Dla wszystkich myślących, wrażliwców… koniecznie, choć tak naprawdę taka historię powinien poznać każdy. 

Wyd. AFERA


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *