Siostra Śmierć – Daniel Petr

Daniel Petr – Czech (rocznik 1975), studiował bohemistykę i historię Zadebiutował w 2005 książką „Příběh z České mládeže”, a jego trzecia książka „Straka na šibenici” (2015) otrzymała nominacje do nagród Magnesia Litera oraz Nagrody Josefa Škvoreckiego. W 2018 postanowił spróbować swoich sił w kryminale, tak powstała „Siostra śmierć”, którą nazwano „kryminałem skandynawskim z północny Czech“. Pisarz na co dzień pracuje w branży stomatologicznej i mieszka w Pradze. 

okładkowo
Utalentowany śledczy z Uścia nad Łabą, Václav Rákos przyjeżdża do szpitala w Rumburku. Podejrzewa, że zmarła w wyniku zatrucia alkoholem metylowym pacjentka została zamordowana. Dwa lata wcześniej doszło tam do sześciu innych tajemniczych zgonów. Czy te sprawy się łączą?
Niedługo potem ginie pracownik pobliskiego parku narodowego. Wszystkie dowody wskazują na Miloša Bieleja, zbrodniarza wojennego z byłej Jugosławii. Problem w tym, że zbiegły kiedyś do Czech Bielej od dekady nie żyje. (…) Powieść była częściowo inspirowana autentyczną sprawą pielęgniarki z Rumburka, której nadano przydomek „Siostra Śmierć”.

Jak na debiut literacki (protetyka – jeśli nic nie pomyliłam) wyszło bardzo dobrze. Jest wciągająca akcja, świetny i piękny klimat Czeskiej Szwajcarii zimą oraz charakterystyczny styl całości – lekko zgryźliwy ze specyficznym ciut ironicznym poczuciem humoru piszącego. Owszem można się było zaplatać w mnogości wątków, ale i z tym da radę.
Sprawa kryminalna, którą próbujemy rozwikłać wraz ze śledczym ciekawa – więc czegóż chcieć więcej…
Jak to się mówi po prostu dobre, czeskie krymi.

Mocno kibicuję pisarzowi  i już czekam na jego kolejne książki. 

Wyd. AFERA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *