Pan Doubler zaczyna od nowa – Seni Glaister

Seni Glaister pracowała jako sprzedawca książek zanim założyła WeFiFo, społeczną platformę jedzenia, w 2016 roku. Swoją pierwszą powieść „The Museum of Things Left Behind” opublikowała w 2015. Mieszka na farmie w West Sussex z mężem i dziećmi. „Pan Doubler zaczyna od nowa” została wydana także na naszym rynku. 

okładkowo
Pan Doubler o ziemniakach wie wszystko, rozmawia z nimi częściej niż z własnymi dziećmi, które widuje tylko podczas niedzielnych obiadów. Chce zostać hodowcą wszech czasów. Poglądami dzieli się jedynie z panią Millwood, gospodynią, która pomaga mu prowadzić dom. Choroba pani Millwood to prawdziwa katastrofa. Mały świat Doublera zaczyna drżeć w posadach, nadzieja na realizację ambitnych planów rozwiewa się jak dym. Jednak codzienne rozmowy telefoniczne z przebywającą w szpitalu gospodynią mają na niego zbawienny wpływ. To pod jej wpływem Doubler zaczyna dostrzegać ludzi i świat wokół siebie, bez których do tej pory tak świetnie się obywał. Ciepła, zaprawiona nutą nostalgii i dyskretnego humoru opowieść o przyjaźni, dobroci i o tym, że nigdy nie jest za późno na zmiany.

Ja mistrzyni sadzenia ziemniaka „pod pietę” w dzieciństwie… nie mogłam obok tej książki przejść obojętnie. I nie przeszłam, bo powieść zacna. Książka daje do myślenia, emocje w niej aż buzują i niczym „choroba dwubiegunowa” dają popalić, bo raz śmiech, raz łzy – naprzemiennie, a i wkurzyć się też można.
Całość daje dużo do myślenia na różne tematy: przemijania, bliskości, relacji międzyludzkich, czy wreszcie choroby. 

Nasz główny bohater nie jest zły, bardziej z niego dziwaczny i nieszkodliwy fiksat, który nie ma złych intencji. Choroba gospodyni dociera do niego dopiero gdy okazuje się nawrotem a wszystkie inne sprawy wydaja się być ważniejsze, wydają się… bo pod najtwardszą skorupa jakże często kryje się wrażliwe i miękkie wnętrze… 

Pięknie napisane. Polecam.

Wyd. HaerpeCollins

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *