Gorączka 2 – Meg Gardiner i Michael Mann

Meg Gardiner jest amerykańską autorką thrillerów, których napisała już czternaści? Jej najbardziej znanymi powieściami są te o Evane Delaney’u,  (2002 roku). 
Michael Mann jako reżyser kinowy stał się popularny dzięki „Ostatniemu Mohikaninowi” (mój ukochany film) oraz nakręconej trzy lata później „Gorączce”, z udziałem m.in. Pacino i De Niro. Na naszym rynku pojawiła się „Gorączka 2”, czyli kontynuacja nietypowa, bo w postaci książki a nie filmu. 

okładkowo
Następnego dnia po finałowej scenie Gorączki Chris Shiherlis (Val Kilmer) zaszywa się w Koreatown, ranny, wpółprzytomny i desperacko usiłujący wydostać się z LA. W pogoń za nim rusza detektyw policji Los Angeles Vincent Hanna (Al Pacino). Kilka godzin wcześniej w trakcie strzelaniny pod światłami stroboskopowymi na końcu pasa startowego lotniska LAX Hanna zabił wspólnika Shiherlisa, Neila McCauleya (Robert De Niro). Teraz Hanna jest zdeterminowany, żeby dorwać i zabić także Shiherlisa, ostatniego ocalałego członka ekipy McCauleya, zanim ten zniknie z miasta.W roku 1988, siedem lat wcześniej, McCauley, Shiherlis i ich ekipa zawodowców dokonują skoków na Zachodnim Wybrzeżu i pograniczu amerykańsko-meksykańskim, a potem w Chicago. Ambitni i śmiali zgarniają szybką forsę i prowadzą barwne życie. Tymczasem Vincent Hanna, detektyw z chicagowskiego wydziału zabójstw – człowiek niepogodzony ze swą przeszłością – podąża za swoim powołaniem. Ściga uzbrojonych i groźnych ludzi, ukrywających się w mrocznych, dzikich zakątkach, i poluje na brutalny gang złodziei okradających prywatne domy.

„Gorączka 2” jest trochę jak skok na głęboką wodę, dodatkowo po dłuższym nie pływaniu, przed czytaniem miała obejrzeć film raz jeszcze no ale się nie udało (obejrzę po).  Niby mamy tych samych bohaterów, ale ciut inne realia mniej lub bardziej ekstremalne sytuacje, itp.  
Ten świetny reżyser bardzo dobrze daje sobie radę także jako pisarz, książka jest nie tylko obszernym tekstowo thrillerem ale i fabularnie niezwykle pojemną w wątki, miejsca itp. Jak się człowiek rozpędzi i zaczyta, to wierzcie ciężko wyhamować, by odłożyć ją choć na chwilę.
Bogata galeria postaci oraz niesamowity rozmach dopełniają całości.
Gangsterka, policja, oraz zwykłe pragnienia

Tu się nie ma co zastanawiać, tylko przeczytać, mam nadzieję, że reżyser zaserwuje nam jeszcze jeśli nie Gorączkę 3, to coś równie ekscytującego do czytania. Ja czekam. 

HarperCollins Polska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *