Przesilenie – Jerzy Górczyński

Jerzy Górczyński urodził się w Bartoszycach, obecnie mieszka w Wiatrowcu Warmińskim. Ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Olsztynie. Ma na swoim koncie sześć książek w tym kilka zbiorów poezji: „Opowiadania”. „Przeczucie bitwy”, „Ktoś po drugiej stronie”, „Granice”, „Manifesty”, „Zaklinacze ogrodów”. Jego najnowszą powieść nosi tytuł „Przesilenie” .

okładkowo
Historia uniwersalna, dziejąca się gdzieś w Polsce, w schyłkowych czasach PRL z wnikliwym opisem zarówno polityki, społeczeństwa jak i codzienności. Swoiste podsumowanie tamtego czasu w dziejach naszego kraju.

Powieść „Przesilenie” jest jak to sam autor określił słoneczną powieścią, i już okładka, przedstawiająca stracha pośród łanów zbóż, nastraja optymistycznie, choć jest, jeśli się głębiej zastanowić, bardzo symboliczna…

Wspomnienia młodzieńczych lat bohatera (okres studencki) przeplatają się z opisami zwyczajnego życia innych ludzi (kolejek, spotkań, narad, imprez) z podziałem nawet na warstwy społeczne typu: naczelnik, ksiądz, robotnik itd. oraz ich wzajemne relacje.
Nie zabrakło (jakżeby inaczej) i magicznej strony tej prozy – przemycenie ludowości w postaci hucznej zabawy w Noc Świętojańską. A także rozważań teologicznych, etycznych, wspominek…

„Przesilenie” trzeba się wgryźć, bo nie jest to lektura łatwa, ale specyficzne poczucie humoru autor oraz dystans do wielu rzeczy i spraw czynią ją naprawdę godną uwagi.

Polecam nie tylko dla „fanów” PRL-u.

Znalezione obrazy dla zapytania: Przesilenie Jerzy górczyński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *