Eric Jager to nagradzany profesor anglistyki na Uniwersytecie Kalifornijskim, który wykłada również na Uniwersytecie Columbia. Jest autorem m.in.: A True Tale of Crime and Detection in Medieval Paris (Królewska krew. Prawdziwa historia zbrodni i wykrywalności przestępstw w średniowiecznym Paryżu), a także licznych artykułów publikowanych w uznanych czasopismach akademickich. Razem z żoną mieszka w LA.
okładkowo
Opowieść o zdradzie i zemście rozgrywająca się w czternastowiecznej Francji podczas wojny stuletniej. Szaleństwo nawiedza francuski dwór, schizma dzieli Kościół, armie muzułmańskie zagrażają chrześcijaństwu, a bunt i zaraza dziesiątkują życie obywateli. Jean de Carrouges, normański rycerz, powraca z walki w Szkocji. Jego żona Marguerite oskarża Jacquesa LeGrisa, starego przyjaciela i giermka jej męża, o brutalny gwałt. Rycerz występuje ze swoją sprawą przed królem Karolem VI, najwyższym sędzią Francji. LeGris przekonuje jednak o swojej niewinności i stara się uwolnić od zarzutów ciężarnej Marguerite. Proces staje w martwym punkcie. Sąd orzeka „sąd boży”, pojedynek na śmierć i życie, który na szali stawia również los kobiety. Bo jeśli jej mąż przegra pojedynek, zostanie skazana na śmierć za krzywoprzysięstwo.
Książki historyczne faktograficzne popełniam rzadko, jak już to wolę powieści historyczne. Ale ta wyjątkowo zaciekawiła, bo fascynuje mnie nie od dziś kwestia pojedynków (nigdy tego nie rozumiałam, choć szanuję). Tutaj mamy dokładny zapis historyczny, nie znajdziemy więc dialogów, czy wątków drugorzędnych. Autor stara się dotrzeć jak najbliżej prawdy i potrafi szukając jej zaciekawić czytelnikiem, starając się przy tym pozostać obiektywnym.
Jager pokusił się o bardzo szczegółowe ukazanie nie tylko ówczesnego króla Francji – Karola VI, ale też prawników, urzędników itd.
Książka mocno przemawia do czytającego, oddaje niezwykły koloryt tamtych czasów o film mam nadzieję, będzie stanowił świetne dopełnienie całości. Ja już zanotowałam do obejrzenia.
