Finlandia. Sisu, sauna i salmiakki – Aleksandra Michta-Juntunen

Aleksandra Michta-Juntunen od niemal dekady mieszka w Helsinkach, jednak „po drodze” mieszkała też w Finlandii, Norwegii i na Litwie. Od kilku lat prowadzi bloga Fińskie smaki, gdzie przybliża tajniki kuchni fińskiej, tradycje, ciekawostki i rozprawia się ze stereotypami na temat Finlandii. Zawodowo zajmuje się rozwijaniem edukacji zawodowej, tłumaczy oraz naucza języka fińskiego.

okładkowo
Poznajcie kraj, w którym policja poszukuje zaginionego Słońca, mieszkańcy świętują Dzień Porażki oraz Dzień Śpiocha i w którym nie ma złej pogody, jest tylko nieodpowiednie ubranie. Tu cisza jest formą komunikowania się, w pracy można chodzić bez butów, a smak lukrecjowych cukierków salmiakki zna (i uwielbia!) każdy.
Finlandia to nie tylko sielska, szczęśliwa kraina przykryta ślicznym białym puchem. Zachwycamy się pięknem tutejszej przyrody, a Finów cenimy za spokój, racjonalizm i pragmatyzm, które ułatwiają codzienne życie. Wbrew stereotypom Finowie obdarzeni się niebanalnym poczuciem humoru i lubią śmiać się z siebie. Ich sisu nie jest jedynie ładnie opakowanym „sposobem na szczęście” w postaci leniwego popołudnia z kubkiem kakao. Sisu to nic „w sam raz” – to świadomość, że jeżeli nie będziesz uparcie dążyć do celu, to nic z tego nie wyjdzie.

Lubię Finlandię, lubię fińskie smaki i książki (począwszy od ukochanych Muminków, po powieści Arto Paasilinny. Choć w samym kraju jeszcze nie byłam nie tracę nadziei i o nim czytam.

Książka tej autorki jest świetnym przewodnikiem i stanowi ciekawy zbiór  podstawowych informacji o Finlandii, wraz z całym mnóstwem ciekawostek o tym kraju i jego mieszkańcach. Jest przydatna zwłaszcza dla kogoś (jak ja) kto nigdy w tym kraju nie był i poza powieściami nic o nim nie wie. Całość bardzo dobrze się czyta, a jeśli ktoś chce poznać Finów to warto zacząć właśnie od tej pozycji.
Znajdziemy tu sporo przepisów na pyszne ichnie potrawy, a wszystko okraszone pięknymi zdjęciami.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *