Exlibris – mała (ważna) rzecz a cieszy

Teraz około książkowo, ale jakże istotnie, wszak każdy szanujący siębibliofil – posiadacz książek w ilości więcej niż 10 sztuk (liczbaumowna rzecz jasna) powinien mieć swój własny i niepowtarzalny ekslibris.
Poniżej troszkę historii tego tajemniczego ex…
  „Ekslibris” pochodzi z łac. ex libris,co znaczy „z książek”, w domyśle „z książek czyichś”. Ekslibriswystępuje zazwyczaj pod postacią niewielkiej, ozdobnej karteczkinaklejanej na wewnętrznej stronie okładki, rzadziej w formie stempla.Jest to osobisty znak jej właściciela, niejako podpis mówiący „taksiążka do mnie należy i uprasza się o jej godne traktowanie i przedewszystkim ZWROT właścicielowi…” – no mniej więcej.

  „[…]Typowy ekslibris od połowy XV wieku ma formę heraldyczną, rzadko zportretem, częściej z rysunkiem alegorycznym, dewizami, sentencjami imottami. Za prototyp ekslibrisu uważa się tabliczki dołączane dorękopisów egipskich (1400 r. p.n.e.) i asyryjskich (VII w. p.n.e.). WEuropie znany już w okresie feudalizmu w postaci herbów malowanych narękopisach, najczęściej na dolnym marginesie pierwszej karty tekstu. WPolsce najstarszy datowany ekslibris pochodzi z początku XVI w. […]”.

Słownik terminologiczny sztuk pięknych, PWN 1969, s. 99

Moimdługoletnim marzeniem było posiadanie własnego exlibrisu, tylko jak gozrobić, kto mi go zrobi itd. Poszłam więc po rozum do głowy, skoro możebyć pieczątka, to tam gdzie robią pieczątki. W wielkiej tajemnicy nakolejną rocznicę ślubu zrobiłam wspólny ekslibris dla siebie i męża, boksiążek już się podzielić nie da po tylu wspólnych latach-zresztą po co?
Nasz ekslibris ma kształt węża Uroborosa(to starożytny antyczny symbol. Jest to zazwyczaj wąż (smok) połykającyswój własny ogon. U. łączony jest z alchemią, gnostycyzmem i naukamihermetycznymi. W zależności od kultury – bywa przedstawieniemcykliczności natury, kolistej struktury czasu, wiecznych powrotów,nieskończoności i wszystkich rzeczy, których koniec staje się nowympoczątkiem. Niekiedy też przypomina o dwoistości rzeczy, ichpierwiastku żeńskim i męskim, ludzkim i boskim. Przeciwności te niewalczą a mają uzupełniać się wzajemnie). W środku wymyślonego przezemnie ekslibrisu znajdują się imiona: moje i męża oraz nasze nazwisko.
Każdemu,kto ma w rękach nasze książki bardzo się podoba zarówno pomysł jak igrafika, jest to doskonały prezent dla kogoś kto kocha, czyta książki idarzy je szacunkiem, a nie tylko kupuje, żeby ładnie wyglądały na półce(a znam i takich niestety). Na wiosnę planuję prezent dla siostry tylkozastanawiam się nad wzorem, a może jej znak zodiaku, albo cośzwiązanego z opowieściami grozy (lubi prozę Stefana Grabińskiego)
Serdeczniepolecam wykonanie exlibrisu sobie lub swoim bliskim, na pewno takierzeczy robi „Bazarnik” (można załatwić przez internet) po za tymprezent będzie na pewno oryginalny.

4 Replies to “Exlibris – mała (ważna) rzecz a cieszy”

  1. Pieczątka to świetny pomysł, bo się „nakład” nie wyczerpie, ale może się brzydko odbić na jakiejś wyjątkowo cennej książce. Ja swój exlibris (skan kociej mordki z książki + ręczny napis) wydrukowałam na samoprzylepnych karteczkach. Potem drukowałam na zwykłych (bo taniej).

  2. Dopiero teraz zajrzałam i już jestem zauroczona. Mała ale ciesząca rzecz. Dawno, dawno temu, za górami i za lasami, w czasach siermiężnego socjalizmu czyli w latach siedemdziesiątych XX wieku zapragnęłam mieć exlibris. Pieczołowicie wycinałam w gumce myszce kolejne pomysły – przepraszam, muszę kończyć

  3. Ex libris to naprawdę super rzecz. Ja o pomyśle znakowania własnych książek myślałem od dawna . Az w końcu w maju jadąc do pracy usłyszałem audycję w Trójce . Było o książkach , ekslibrisach w formie pieczątki . Wypowiadało się tam kilka osób , między innymi właśnie ktoś z firmy , która się wyrobem pieczątek zajmuje. Zadzwoniłem do nich i już następnego dnia zamówiłem i odebrałem. Pieczątka na pięknym drewnianym kołeczku z głową konia szachowego. Do tego jeszcze drewniana poduszka , na której też wygrawerowali mi moją grafikę. Super sprawa. Firma mieści się w Warszawie zwą się Max . Strony podawać nie będę, aby nie było , że ich jakoś promuje, ale mają naprawdę dużo opcji i gotowych grafik. Kto zechce znajdzie sam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *