Bogowie pokazują klaty –

Bill Gaston to kanadyjski prozaik, wieloletni wykładowca twórczego pisania. Autor m.in. siedmiu zbiorów opowiadań (np. Gargoyles, Mount Appetite czy Sex Is Red), siedmiu powieści (w tym opublikowanego w Polsce Kamerzysty) oraz dwóch książek wspomnieniowych. Nominowany do najważniejszych kanadyjskich nagród, dwukrotny zdobywca Victoria Butler Book Prize, uhonorowany również za całokształt twórczości nagrodą im. Timothy’ego Findleya. Obecnie mieszka na wyspie Gabriola, gdzie cały swój czas może poświęcać pisaniu.

okładkowo
W przesyconych dziwacznym humorem, nierzadko mrocznych opowiadaniach zagubieni bohaterowie po omacku szukają odpowiedzi na fundamentalne pytania. Bywają samotni, niezrozumiani, uparci, czasem absurdalni. W swojej groteskowości są jednak przejmująco ludzcy, a nawet niebezpiecznie znajomi.

U Gastona humor podbiega smutkiem, a to, co tragiczne, zawsze nosi w sobie ślad niedorzeczności. Gaston sprawnie miesza rejestry języka i garściami czerpie z różnych tradycji: gotyku amerykańskiego południa, realizmu spod znaku Alice Munro czy minimalizmu Raymonda Carvera. W tych zabawnych, pozornie lekkich, błyskotliwych opowieściach czyha niejedna pułapka; historia miłosna potrafi przerodzić się w farsę, farsa zaś może okazać się drogą do ob

Oczywiście zaciekawił mnie tytuł, no bo taki np. Thor pokazujący klatę… ale to akurat inna „bajka”. Do tego Kanada obfituje w dobrych opowiadanio-pisarzy, więc trzeba było ten zbiór przeczytać. Jak wielu przede mną i ja nie znałam wcześniej twórczości Gastona, a po lekturze całości jestem pod ogromnym wrażeniem jego talentu, kunsztu, precyzji w tej krótkiej formie jaką jest właśnie opowiadanie.

Opowiadania bardzo, bardzo różne, od lekko makabryczny i dziwacznych, po takie z naprawdę wysokim „C”, na granicy nawet dobrego smaku, czy wrażliwości na pewne opisy… 
Jednak jestem przekonana, że każdy znajdzie tu coś dla siebie, jedną perełkę, a może i cały sznur.
Warto.

Wyd. MARGINESY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *