Powrót z Północy – Maja Wolny

Maja Wolny jest doktorem nauk humanistycznych, absolwentką Polonistyki, Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na UW. Studiowała w Krakowie, Warszawie i Brukseli. W Delfach odebrała prestiżowy dyplom europejskiego menadżera kultury. O lat mieszka w Belgii, gdzie prowadziła fundację promującą kultury Europy Wschodniej, a obecnie pełni funkcję dyrektora Muzeum Morskiego. Literacko debiutowała napisaną z Piotrem Sarzyńskim Kroniką śmierci przedwczesnych – zbiorem esejów o przedwcześnie i tragicznie zmarłych artystach. Jej najnowsza książka nosi tytuł Powrót z Północy.

okładkowo
Współczesność. Z moskiewskiego dworca odjeżdża spóźniony pociąg. Transsyberyjska przygoda przebiega początkowo pogodnej atmosferze, jednak kiedy wagony pustoszeją, komórki tracą zasięg, a pociąg wydaje się zbaczać z wyznaczonej trasy, Olgę Forys i jej znajomych ogarnia niepokój. Następujące później wydarzenia na zawsze odmienią życie piątki bohaterów.
W przededniu pierwszej wojny światowej podróż w tym samym kierunku odbywa zdolny inżynier, Michał Forys z warszawskiej firmy Rudzki i S-ka. Pod jego nadzorem ma stanąć na rzece Amur jeden z najdłuższych mostów świata. Dla uwikłanego w skomplikowane związki uczuciowe oraz mroczna sprawy z przeszłości Michała wyjazd na Syberię może stać się zarówno życiową szansą, jak i przekleństwem.
Powrót z Północy to fascynująca wędrówka po odrealnionych syberyjskich osadach, w których spotykamy młodego Stalina, Rasputina, a także Nicefora – XVII –wiecznego watażkę tworzącego nowe państwo. W tej pełnej gęstniejącego napięcia powieści rzeczywistość miesza się ze snem, przeszłość z teraźniejszością, a historia ze zmyśleniem

Z twórczością Mai Wolny zetknęłam się już kilka lat temu czytając Dom tysiąca nocy i od tamtej pory co jakiś czas „natykałam” się na jej książki. Niedawno w moje ręce wpadła najnowsza powieść autorki pt. Powrót z Północy, którą jestem zachwycona już od pierwszych stron.
Zdecydowanie stylu tej pisarki się nie zapomina i bardzo miło mieć z nim ponownie do czynienia.
Szczegółowo opracowana i dopieszczona w detalach proza. Interesujące postacie i zabiegi fabularne przykuwają mocno uwagę na długie godziny. Tajemnice, sekrety, zagadki, niedopowiedzenia… Bardzo ważne jest też umiejętne wymieszanie przez autorkę wątków przeszłości i teraźniejszości, co nie każdemu pisarzowi się udaje, bo do łatwych zadań nie należy. 
Jak to się mówi lata praktyki, szlifowania pisarskiego rzemiosła i wrodzony talent zaowocowały kolejną świetną powieścią Pani Wolny, którą czyta się szybko 🙂

Podsumowując: to ważna, mądra i dająca do myślenia, jedna z ciekawszych lektur w mojej biblioteczce. Książka piękna i groźna jak sama Północ. 

 Wyd. Czarna Owca

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *