W poszukiwaniu granic Ameryki. Wyprawa Lewisa i Clarka – Stephen E. Ambrose

Stephen E. Ambrose (1936-2002) amerykański historyk i pisarz, biograf dwóch z prezydentów USA.  Był autorem książek: „D-Day”, „Obywatele w mundurach” czy „Most Pegasus” oraz zekranizowanej książki „Kompania braci”. Był również konsultantem historycznym filmu „Szeregowiec Ryan”. Pracował jako profesor na uniwersytecie w Winsconsin i Nowym Orleanie. Na naszym rynku ukazała się jego autorstwa książka pt. „W poszukiwaniu granic Ameryki. Wyprawa Lewisa i Clarka.”

okładkowo
Wyprawa, która zmieniła losy kontynentu i rozpaliła wyobraźnię Amerykanów!
Meriwether Lewis i William Clark na polecenie prezydenta Thomasa Jeffersona wyruszyli w pierwszą amerykańską ekspedycję ku zachodnim granicom kontynentu. Z początku galerą po Missisipi i Missouri, później kanoe, pieszo i konno, cierpiąc głód i wszelkie możliwe niedogodności, zdołali dotrzeć do wybrzeży Pacyfiku i następnie, nie tracąc nikogo z towarzyszy, wrócić bezpiecznie.

Na swojej drodze odkryli nie tylko nowe, żyzne ziemie, ale i nawiązali przyjazne kontakty z zamieszkującymi je plemionami indiańskimi. Niestety, ta początkowa życzliwość nie przełożyła się na dalsze porozumienie między kolonistami a rdzennymi mieszkańcami…
Ich niezwykła wyprawa była wielkim sukcesem i uzmysłowiła Amerykanom ogromny potencjał, jaki tkwił w ziemiach leżących na zachód od dawnych Trzynastu Kolonii.

Zawsze miałam słabość do Ameryki tak pomiędzy XVI a XIX wiekiem i sięgnęłam z wielkim entuzjazmem po książkę Pana Ambrosa, którą czyta się jak najprzedniejszą powieść. Ponieważ wyprawa panów: Lewisa i jego przyjaciela Clarka, którzy w 1803 roku wyruszyli w nieznane i niezbadane przez nikogo tereny (gdzie nie było jeszcze białego człowieka) naprawdę robi wrażenie.
Autor niezwykle malowniczo przedstawia tamtejszą epokę (również społeczne i polityczne uwarunkowania).
Ambrose stara się być bardzo obiektywny w ocenie postępowania każdej ze stron czy nacji przedstawionych w swojej książce i za to bardzo go cenię. Porusza palący problem ówczesnego niewolnictwa, polityczne przepychanki, prowadzące do wojny Północy z Południem.
Książka pozwoliła mi na wiele rzeczy, problemów Ameryki tamtych czasów spojrzeć zupełnie inaczej, nie tylko z perspektywy np „Przeminęło z wiatrem”.
Polecam

Wyd. Poznańskie




Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *