Realny świat – Sara Pennypacker

Sara Pennypacker (ur. 9 grudnia 1951, Massachusetts, Stany Zjednoczone) jest autorka książek dla dzieci. Zanim zajęła się pisaniem, była malarką. Ksiązkę jej autorstwa pt. Pax zilustrował John Klassen – kanadyjski ilustrator i animator.

okładkowo
Ware nie może się doczekać wakacji, kiedy będzie wreszcie mógł do woli bujać w obłokach i rozmyślać o średniowiecznych rycerzach. Niestety rodzice znowu zapisują go na znienawidzone półkolonie, gdzie może się zajęć dla „normalnych” dzieci. Jednak już pierwszego dnia półkolonii Ware poznaje Jolene, szorstką dziewczynkę, która zawzięcie uprawia ogród na gruzach opuszczonego kościoła pośrodku miasta. Od tej pory Ware, zamiast chodzić na wakacyjne zajęcia w domu kultury, zaczyna realizować na zagraconej działce wizję średniowiecznego zamku.
Jolene drwi z Ware’a i uważa go za fantastę, który – w odróżnieniu od niej – nie stąpa twardo po ziemi. Nie zna realnego świata. Pomimo różnic łączy ich jedno: ogrodzony murem skrawek ziemi jest ich azylem, a gdy jego istnienie staje się zagrożone, Ware – stosując się do reguł kodeksu rycerskiego – ślubuje bohatersko uratować „ich” teren.

Sara Pennypacker umie oczarować swoim pisaniem. Po „Paxie” to już kolejna jej książka, która niesamowicie wzrusza. Wydawałoby się, że to książka dla dzieci, jednak każdy dorosły czytając ją przeniesie się chętnie do „krainy dzieciństwa”, utożsamiając się z bohaterami z ich radościami i smutkami, będzie przezywał ich przygody.

Przepiękna, poruszająca i bardzo mądra powieść. Niesamowicie o wyobraźni, o budowaniu przyjaźni, o tym, że pomimo różnic, które nas dzielą (a może właśnie z ich powodu), tak wiele może nas z innymi połączyć.  Czyli można mieć inne spojrzenie na świat i być sobą, bez konieczności dopasowywania się. W tej prostocie jest metoda. 


Wyd. IUVI

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *