Mnich z Mokki – Dave Eggers

Dave Eggers (ur. 1970 r.) to amerykański pisarz, satyryk i wydawca. Jest też współzałożycielem 826 Valencia – sieci młodzieżowych ośrodków literackich i krytycznych. Jego teksty publikowano w „The New Yorker”, „Esquire” i „The Believer”. Na naszym rynku ukazała się kolejna książka jego autorstwa pt. „Mnich z Mokki”.

okładkowo
Mnich z Mokki to prawdziwa historia Amerykanina jemeńskiego pochodzenia, wychowanego w San Francisco, który marzy o wskrzeszeniu pradawnej sztuki uprawy ziaren kawy. Wybuch wojny domowej sprawia jednak, że mężczyzna zostaje uwięziony w Sanie.
Mokhtar Alkanshali ma dwadzieścia cztery lata. Porzuca pracę portiera w ekskluzywnym apartamentowcu, by wyruszyć w podróż do ojczyzny swoich przodków, odwiedzić gospodarstwa na urwistych zboczach wysoko w górach Jemenu i nauczyć się uprawiać kawę tak, jak robiono to przed wiekami. Jego plan udaje się wcielić w życie niemal w stu procentach – zna dawne techniki i odmiany ziaren, a miejscowi rolnicy zgodzili się dla niego pracować – gdy w kraju wybucha wojna domowa. Na Sanę spadają saudyjskie bomby, ambasada amerykańska zostaje zamknięta, a Mokhtar musi wydostać się z Jemenu na własną rękę, do dyspozycji mając tylko własną determinację.


Jako miłośniczka kawy nie mogłam obok tej książki przejść obojętnie, to wiadomo. Już oryginalna okładka zachęca do zainteresowania się lekturą.
Mokhtar jest odważnym młodym człowiekiem zafascynowanym kawą, ta fascynacja zaprowadzi go do kraju przodków i wplącze w wiele niebezpiecznych i ryzykownych sytuacji… jednak zarówno spotykani na jego drodze ludzie, jak i „łut szczęścia” oraz determinacja sprawiły, że kawowy ambaras stanął się kawowym sukcesem. Poczucie humoru i pewnego rodzaju filozoficzne podejście do życia, też nie było bez znaczenia, bo o to…

„Pierwszego stycznia 2016 roku kawa była na morzu. Statek nosił nazwę MSC Rebecca”…

A co było dalej, to już musicie przekonać się sami. O kawie i do kawy jak znalazł!

Wyd. Sonia DragaDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *