Jak ona to robi… czyli tajemnica sukcesu Jodi Picoult

Uprzedzam, że nie jestem krytykiem literackim, a wszelkie opinie na temat książek, mają charakter osobisty, wynikły z bezpośredniego czytania danego utworu. Ale proszę się nie obawiać nie będzie tak jak w starym dowcipie – gdy żona po kłótni z mężem na początku (czytanego wspólnie) kryminału napisała na czerwono, kto jest mordercą! Nie będę zdradzać całkowicie fabuły.

Jodi Picoult jest chyba jedną z najpoczytniejszych obecnie autorek amerykańskich, w swoim dorobku ma na dzień dzisiejszy 13 książek. Przeczytałam: Dziesiąty krąg, Jak z obrazka, Bez mojej zgody, Czarownice z Salem Falls, Świadectwo prawdy i Jesień cudów, obecnie w mojej „poczekalni książkowej” przycupnęło do przeczytania Dziewiętnaście minut. Wydawałoby się ot zwykła kobieta, matka – żona (humanistka i pedagog z wykształcenia); przy tym ślicznie rudowłosa. Jak sama twierdzi, po przemiennym wydawaniu na świat kolejnego dziecka (ma ich 3) i kolejnej książki „…jestem lepszą matką, bo piszę… i lepszą pisarką, bo jako matka wiem, jak daleko jesteśmy w stanie się posunąć dla ludzi, których kochamy.” (cyt. J.P.)

Książki jej czyta się lekko i szybko, ale bynajmniej nie są to tzw. „czytadła”, każdy tytuł traktuje o czym innym a jednocześnie dotyka spraw codziennych niejednokrotnie bardzo trudnych i bolesnych choćby relacje: rodzice – dziecko/ci, kobieta – mężczyzna, pomiędzy różnymi grupami etnicznymi; problem nieuleczalnych chorób i inne. Picoult dla mnie jest mistrzynią w nie odkrywaniu do końca kart; tożsamości i czasem mrocznej przeszłości swych bohaterów, a zakończenia jej powieści potrafią wprawić w osłupienie, żeby dobrze zrozumieć książki tej autorki mimo wartkiej akcji powinno czytać się nieco wolniej i zwracać baczną uwagę na czasem może mało istotne szczegóły, które w końcowym rozrachunku z danym utworem naświetlają odpowiednio całość oraz wyjaśniają to co niezrozumiałe (Czarownice z…, Dziesiąty…- tyle ja spostrzegłam). Uwielbiam jej sposób prowadzenia narracji – akcja dzieje się na dwóch, trzech płaszczyznach … czyli kolejne rozdziały są z punktu widzenia różnych osób przedstawiane, często jest to retrospekcja (łatwiej się nie zgubić w fabule przy takiej formie zapisu). Jako, że przepadam za dramatami sądowymi (w filmie), to i w książce też, a J.P. wywiązuje się bardzo rzetelnie z tego zadania i wydaje się to lubić, bo w kilku powieściach istotnymi elementami fabuły były właśnie rozprawy sądowe (na pewno w Czarownice z …, Świadectwo …, i Bez…).  Widać, że szanuje czytelnika, bardzo przygotowuje się do każdego swojego literackiego projektu, świadczą o tym choćby długie listy ekspertów z różnych dziedzin, umieszczane w podziękowaniach. W Dziesiątym… pokusiła się nawet o zagadkę literacką, którą czytelnik musi rozwiązać sam, niestety jest to możliwe jedynie przy wersji anglojęzycznej tej książki. Umiejętnie wplata w kanwę swych dzieł – kulturę, obyczaje, wierzenia itp. rdzennych amerykanów (Dziesiąty…, Jak z obrazka…), oraz innych wyznań (Świadectwo…)

Dziesiąty krąg – (nawiązania do Dantego, m.in. tytuł) trójkąt rodzinny, matka, ojciec,  nastoletnia córka, problem gwałtu i ucieczka od odpowiedzialności (nie tylko dorosłych), próba niezauważania zbliżającej się katastrofy i opłakane tego skutki, usilne starania scalenia i ocalenia rodziny, oraz uporania się z własną przeszłością, ekspresowe choć bolesne dorastanie.

Jak z obrazka – on amant filmowy z traumatyczna przeszłością – ona archeolog z amnezją po…no właśnie i trudne wybory jakich musi dokonać, gdy odzyska pamięć, dawanie sobie i nie tylko drugiej szansy z naciskiem na to ”czy warto..” i  „za jaką cenę”.

Bez mojej zgodynajtrudniejsza do czytania, moim zdaniem książka (szczególnie dla kogoś kto ma dzieci), problem wyborów jakie podejmujemy by ocalić życie jednego dziecka – (nieuleczalna choroba i manipulacje genetyczne) kosztem drugiego, złożona psychologia miłości zarówno dzieci – rodzice i odwrotnie; jak też pomiędzy rodzeństwem. Powstał film na podstawie tej książki.

Czarownice z Salem Falls mężczyzna po przejściach (były nauczyciel oskarżony o gwałt) i kobieta z przeszłością (samotna kobieta nie radząca sobie z życiem po śmierci jedynej córeczki), rodzące się uczucie pomiędzy skrzywdzonymi przez los ludźmi …oraz przeszłość dopadająca znienacka jak Deja vu, za sprawą grupy nastolatek, które (jak każdy w tej powieści) mają swoje problemy, fascynacje i marzenia… nie do końca tak niewinne jakby się zdawało.

Świadectwo prawdyzderzenie dwóch kultur anglosaskiej-amerykańskiej i wspólnoty Amiszów a to za sprawą niewyjaśnionej zbrodni. Znalezione zostają zwłoki noworodka w grupie społecznej, która miłuje pokój i nie jest w stanie i nie ma z założenia żadnych zatargów z prawem, jest pani prawnik, która próbując obronić domniemaną zabójczynię i odkryć prawdę, jednocześnie odkrywa prawdę o sobie – o tym co w życiu (nie tylko jej) jest naprawdę najważniejsze. Bardzo wnikliwie przedstawiona społeczność Amiszów.

Jesień cudów – „Cuda się zdarzają tylko nie na zawołanie”. On, ona i ta trzecia – zdrada, Kobieta popada w załamanie nerwowe (przed laty miała taki epizod, nie bez przyczyny zresztą), gwałtowny rozwód, plus ich kilkuletnia samotna córeczka, która pozostawiona sama sobie zaczyna rozmawiać z…no właśnie panią Bogiem i czynić cuda.  Rzecz napisana bez patosu, po prostu tak jak trzeba aby trafiła do serca każdego wrażliwego czytelnika, a te twardsze choć trochę zmiękczyła.

8 Replies to “Jak ona to robi… czyli tajemnica sukcesu Jodi Picoult”

  1. Ja tę pisarkę czytam i zachwycam się nią od dawna. Mam jej prawie wszystkie książki.Oprócz wersji angielskiej.Czyta ją i moja córka z wielką pasją.Jodi Picoult polecałam od dawna na 2 blogach, forach kobiecych.Niestety ekranizacje jej książek są wg mnie na poziomie ndst.To ocena szkolna…

  2. Tak się składa, że w ostatnim czasie przeczytałam dwie książki o podobnej tematyce – cuda za sprawą dziecka. To ” Kiedy dzieje się cud ” autorem jest Robert Viersema, oraz ” Podarunek ” – autor Richard P.Evans – u mnie na blogu w kolorowych okładkach książek 🙂 Po ostatni tytuł, polecany przez Ciebie też sięgnę. Pozdrawiam serdecznie. A.Strzelec

  3. Cieszę się, że spodobał Ci się jeden z tytułów, ja na pewno sięgnę po tego 2 autora, którego poleciłaś, wydano u nas 4 książki jego autorstwa. Pozdrawiam i dziękuje za wpis.

  4. Zajrzałam tu „linkując od Morgany”… Lubię książki, lubię się nimi otaczać, z nadzieją, że kiedyś przeczytam je wszystkie, czytam w tzw. międzyczasie i kilka naraz… Dzisiaj koniecznie wizyta w księgarni… 🙂 Pozdrawiam i zapraszam do siebie 🙂 http://zielonooka-nuria.blog.onet.pl/

  5. DZIEŃ DOBRY. KOCHANI JESTEM BLOGOWĄ KOLEŻANKĄ NULKI I JEJ CUDOWNEJ RODZINKI. TO JEJ BLOG: http://nulka.blox.pl/htmlEWA I ROBERT SĄ NA PRAWDĘ CUDOWNĄ, KOCHAJĄCĄ SIĘ RODZINĄ.OSTATNIO ICH SYTUACJA FINANSOWA BARDZO SIĘ POGORSZYŁA.ROBERT STRACIŁ PRACĘ. EWUNIA TWORZY ŚLICZĄ BIŻUTERIĘ LECZ ODZEW JEST BARDZO MAŁY. TUTAJ MOŻNA ZOBACZYĆ DZIEŁA EWY http://klejnociki.blox.pl/html. MOŻNA TAKŻE JEJ DZIEŁĄ KUPIC TUTAJ:-http://www.unikalni.pl/artysta.php?id=339-http://www.kufer-vintage.pl/manufacturer.php?id_manufacturer=43-http://www.prototyp.pl/Ewa_bijou/gallery-http://www.walizaart.pl/index.php/artist,40/MOŻNA TAKŻE KUPIĆ KLEJNOCIKI EWUNI ORAZ INNE FAJNE RZECZY NP Z SZAFY ANULKI NA ALLEGRO: -http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=7083986LUB CEGIEŁKI BĄDŹ KALENDARZE: -http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=15517143WIEM ŻE W DZISIEJSZYCH CZASACH KAŻDEMU Z NAS JEST CIĘŻKO ALE NIGDY NIE WIADOMO W JAKIEJ SYTUACJI MY ZNAJDZIEMY SIĘ JUTRO A W TYM WYPADKU LICZY SIĘ KAŻDA ZŁOTÓWKA. EWUNIA PRZYZNAŁA MI SIĘ ŻE NIE BIERZE JUŻ CODZIENNIE LEKÓWKTÓRE POWINNA BRAĆ. PO PROSTU NIE MA NA NIE. WIDZĘ ŻE JEST ZAŁAMANA BO BRAKUJE NAWET NA MLEKO DLA ANULKI. KOCHANIPROSZĘ WAS POMÓŻCIE. WPŁAĆCIE NA KONTO ANULKI ILE BĘDZIECIE MOGLI, KUPCIE BIŻUTERIĘ EWUNI LUB COOKOLWIEK INNEGO. ROZSYŁAJCIE TEN APEL DALEJ. JEŚLI CHCECIE SKONTAKTOWAĆ SIĘ BEZPOŚREDNIO ZE MNĄ TO PODAJĘ MÓJ ADRES: lonia-jedryczka11@wp.plZRÓBMY WSZYSTKO BY NA TWARZY ANI, EWY I ROBERTA ZNÓW GOŚCIŁ UŚMIECH.POZDRAWIAM

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *